• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/fenoder/?ref=bookmarks
    • Science Teachers Association
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret152990
Site Haritası
Özlem ERDEM
Neden Fen Öğretmenleri Derneği Kurulmalıydı ?
07/06/2016
    Dernek kurma hürriyeti, Anayasamızın 33. maddesi ile güvence altına alınmıştır. Bu maddeye göre, herkes, önceden izin almaksızın dernek kurma ve bunlara üye olma ya da üyelikten çıkma hürriyetine sahiptir. Hiç kimse bir derneğe üye olmaya ve dernekte üye kalmaya zorlanamaz. Dernekler temel olarak Türk Medeni Kanununun 56-100. maddeleri arasında düzenlenmiştir. Ayrıca 5253 sayılı Dernekler Kanunu mevcuttur. Bu Kanuna göre, "Dernek: Kazanç paylaşma dışında, kanunlarla yasaklanmamış belirli ve ortak bir amacı gerçekleştirmek üzere, en az yedi gerçek veya tüzel kişinin, bilgi ve çalışmalarını sürekli olarak birleştirmek suretiyle oluşturdukları tüzel kişiliğe sahip kişi topluluklarını ifade eder"(madde 2) Kanunun 4. maddesi uyarınca, her derneğin bir tüzüğü bulunur. Dernek Tüzüğü, derneğin faaliyet, yönetim ve denetimi ile ilgili hususları içerir.
Bir derneğin arkasındaki maddi ve manevi güç üyeleridir. Yıllık aidatlarınızın o derneğe katkı sağlamasından daha önemlisi üyelerin yarattığı baskı potansiyelidir ve mesleki gelişim, birliktelik ve iletişim kurma ihtiyacıdır. Bir başka deyişle, bir derneğin ne kadar fazla üyesi varsa çalışmalarını ve sesini o kadar duyurma şansı vardır.

   Bizler zaten aramızda iletişimi ve paylaşımı güçlü bir branşız ve katıldığımız her eğitim ve etkinlikte iz bırakan , fark edilen çalışmalarda bulunuyoruz.Bunları daha geniş ve resmi bir platforma taşımak adına FENÖDER kurulmalıydı...
    BİR MESLEK DERNEĞİNE ÜYE OLMANIN BAZI FAYDALARI::
İş: Birçok meslek derneği üyelerinin iş bulmasına yardımcı olur ya da kendi üyelerinin sunduğu işleri paylaşır. Akıl hocalığı ''Koçluk'': Genç üyelerle çalışırken akıl hocalığı birçok meslek derneğinin temel taşıdır. Sektörünüzün en başarılı isimleriyle bir araya gelmeniz uzun zaman alabilir. Fakat meslek dernekleri daha deneyimli profesyonellerle bir araya gelmenize destek olur.
Profesyonel gelişim: Birçok dernek; kurslar, atölyeler, yayınlar ve web sitelerinde yalnızca üyeleriyle paylaştıkları bilgilerle profesyonel gelişim imkanı sunar. Ayrıca, sektördeki trendler ve bu trendlerle nasıl ilgilenmeleri gerektiği konusunda üyelerine güncel bilgiler sağlar.
    Networking: Çoğu dernek yıllık konferanslar düzenler. Bu konferanslar sektörünüzdeki başka kişilerle hem profesyonel olarak hem de dostluk kurmak için fırsat yaratır.

Özlem ERDEM
Fen Bilimleri Öğretmeni


3819 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Dosyalar ve Dokümanlar
BANKA HESAP NUMARASI

           BANKA               HESAP BİLGİLERİ

Takvim
saat
Hava Durumu
DOSYALAR ve DÖKÜMANLAR
http://www.fenoder.org/?Syf=3&pt=Dosyalar+%26+D%C3%B6k%C3%BCmanlar